datum a cas

Prihlásenie Registrácia Vaše otázky RSS Kontakty Facebook sk

 

Nájdite svoje spojeniePomoc pri online nákupe TU

Ľutujeme, ale zdá sa, že ste omylom zadali nesprávnu e-mailovú adresu

V prípade, že tento problém pretrváva, kontaktujte nás prosím.
 
kúpiť lístky BIDdobiť dopravnú kartu

KOŠICE

Kraj: Košický
Okres: Košice I, Košice II,
Košice III, Košice IV
Región: Abov (Košice a okolie)
Poloha: 48° 43' 12" s. š. a
21° 15' 29" v. d.
Nadmorská výška: 208 m n. m.
Rozloha: 242,77 km2
Popčet obyvateľov: 233 659
Hustota obyvateľov: 963/km2
Prvá písomná zmienka: r. 1230
Adresa: Magistrát mesta Košice, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice
Web: www.kosice.sk
Primátor: MUDr. Richard Raši, PhD., MPH

Košice - mesto  | Košice - Staré mesto          | Aktuality
Kam v Košiciach | Mestská hromadná doprava | Počasie

Mesto leží v Košickej kotline v širokom údolí rieky Hornád ohraničené na západe výbežkami pohoria Slovenské rudohorie. Centrum mesta sa nachádza v nadmorskej výške 208 metrov. Podnebie v Košiciach je mierne teplé s priemernými teplotami 19° C v júli a - 3° C v januári.

Svojim významom a veľkosťou sa radí hneď za hlavné mesto Slovenska. Nachádza sa vo východnej časti Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko.

Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe - mestu Košice. Ďalšie prvenstvo sa spája so športom - v Košiciach v prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky a druhý najstarší svetový maratón - Medzinárodný maratón mieru (založený v roku 1924). Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike.

Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach - v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväčšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväčšia slovenská botanická záhrada s najväčšou zbierkou kaktusov v bývalom Československu. Detská železnica v Čermeľskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku.

Košiciam preto patrí prívlastok mesto mladých. Vo svojej správe má viac ako 40 základných škôl, sieť stredných škôl a 9 fakúlt Technickej univerzity Košice, 4 fakulty Univerzity P. J. Šafárika, Univerzitu veterinárneho lekárstva a ďalšie pracoviská slovenských vysokých škôl.

Copyright 2008 - 2015 Slovak Lines, a.s. | Technology by XMLogies |

Slovak Lines, člen združenia Eurolines: slovak lines eurolines bratislavska integrovana dopravaISO-9001