datum a cas

Prihlásenie Registrácia Vaše otázky RSS Kontakty Facebook sk

 

Nájdite svoje spojeniePomoc pri online nákupe TU

Ľutujeme, ale zdá sa, že ste omylom zadali nesprávnu e-mailovú adresu

V prípade, že tento problém pretrváva, kontaktujte nás prosím.
 
kúpiť lístky BIDdobiť dopravnú kartu

PRAHA

Slovaklines - Destinácia PrahaKrajina:  Česká republika
Poloha:  50° 05′ s. š. 14° 25′ v. d.
Nadmorská výška:  177 m n. m. – 399 m n. m.
Rozloha:  496 km²
Počet obyvateľov:  1 288 296
Hustota obyvateľov:  2598/km2
Web:  www.praha-mesto.cz
Primátor: Bohuslav Svoboda

Praha - mesto | Kultúrne a informačné stredisko
Mapa mesta

Praha je hlavné a zároveň najväčšie mesto Českej republiky. Mesto leží na dolnom toku rieky Vltava, v strede Čiech, vďaka čomu sa stala historickou metropolou a centrom tohoto územia.
Do dnešnej podoby sa vyvíjala jedenásť storočí, a jeho historické centrum patrí od roku 1992  medzi pamiatkové rezervácie UNESCO. Súčasné, oficiálne pomenovanie Hlavní město Praha vlastní od roku 1920, predtým bolo známe ako Královské hlavní město Praha.Názov mesta sa tradične odvodzuje zo slova práh, a povesť o jeho založení vysvetľuje toto meno s tým, že knažná Libuše nechala založiť mesto tam, kde osadník uprostred lesa tesal prah k svojmu domu.

Pražský hrad, ktorý je podľa Guinessovej knihy rekordov s plochou 570m krát 130m najväčším hradom na svete, sa často nazýva symbolom Prahy, ba aj celej Českej republiky. Nachádza sa v mestskej štvrti Hradčany, od roku 1918 slúži ako sídlo prezidenta republiky a predtým ako tradičné sídlo Českých panovníkov. Za múrmi hradu sa nachádza viacero turistických cieľov, ako napríklad Katedrála svätého Víta, v ktorom sú umiestnené české korunovačné klenoty, Bazilika a kláštor svätého Jiří, a obľúbená Zlatá ulička, ktorá dostala meno podľa zlatníkov, ktorí tu žili v 17. storočí.

Zlatá ulička je známa svojimi malými farebnými domčekmi, ktoré boli postavené priamo v hradbách Pražského hradu. Stredoveké jadro mesta, dnešná mestská časť Praha 1 je historicky najvýznamnejšou časťou Prahy, hlavne kvôli tomu, že sa v ňom nachádzajú takmer všetky turistické ciele, ako Pražský hrad, Staromestské námestie, či Karlov most. V Prahe, na Staromestskom námestí sa nachádzajú najznámejšie hodiny Čiech, Pražský Orloj.

Staré Mesto spája s Malou Stranou Karlov most.
Viacero významných pamiatok je sústredených okolo Kráľovskej cesty, ktorá vedie od Pražskej brány cez Staromestské námestie, Karlovou ulicou na Karlov most, odkiaľ ďalej pokračuje cez malostranské územie na Pražský hrad.

Praha je jednoducho mesto, ktoré treba nielen vidieť, ale aj zažiť.

Copyright 2008 - 2015 Slovak Lines, a.s. | Technology by XMLogies |

Slovak Lines, člen združenia Eurolines: slovak lines eurolines bratislavska integrovana dopravaISO-9001