30. výročie Nežnej revolúcie
ASMR z roku 1989
Ako súvisí fenomén ASMR videí s Nežnou revolúciou, ktorej 30. výročie si práve pripomíname?
Niektoré veci sú dnes také bežné, že nám ani nenapadne, že kedysi to mohlo byť inak. Napríklad autobus, do ktorého nastúpite v Bratislave a vystúpite vo Viedni. Ale predstavte si, že by ste si o nich mohli akurát tak šepkať, ako hrdinovia naších videí z roku 1989.

Rifle

Najslávnejšou nákupnou ulicou vo Viedni bola vždy Mariahilfer Straße. Každý z nás sa túžil aspoň prejsť popred jej lákavé výklady plné značkového oblečenia a doplnkov. Najmä v čase, keď bol luxus vlastniť aj obyčajné rifle, nieto ešte tie naozajstné zo Západu. Predstava, že vás priamo do centra Viedne privezie autobus z Bratislavy, bola prinajmenšom bláznivá.

Koncert

Pred rokom 1989 sme o koncertoch zahraničných hviezd mohli iba snívať. Do Československa prišiel hrať málokto a od Viedne nás delil ostnatý drôt. Čo by dal mladý hrdina nášho videa za to, môcť sadnúť na autobus a vystúpiť priamo pred viedenskou halou, v ktorej čoskoro začne koncert jeho hrdinov?

Prater

Vo Viedni si odjakživa našli svoje milovníci histórie, umenia, jedla, romantických zákutí, ale aj zábavy. Každý chcel zažiť Prater plný atrakcií, ktoré vyrážali dych. Sadnúť len tak na autobus a vybrať sa tam cez víkend? O tom sa dalo pred rokom 1989 iba šepkať.

Čo je ASMR?

Skratka ASMR znamená "Autonomous Sensory Meridian Response" a ide o statický alebo šteklivý pocit na pokožke, typicky situovaný do oblasti zátylku, z ktorého môže prechádzať až do chrbtice. Ľudovo mu hovoríme "zježené chlpy".

Tento fenomén zažíva veľkú vlnu popularity vďaka ASMR videám na YouTube. V nich si tvorcovia nahrávajú na extrémne citlivé mikrofóny rôzne zvuky a prihovárajú sa divákom šepotom, čím v nich vyvolávajú pocit "zježených chlpov" a iné, najmä príjemné fyzické reakcie.

Videá Slovak Lines, ktoré ste práve videli, sú prvý prípad využitia fenoménu ASMR v reklamnej kampani na Slovensku.