Fascinácia Japonskom

Výstava končí: 20. januára 2019
Kde: Kunstforum Wien
Ako na ňu trafíte od autobusu Slovak Lines: bit.ly/2zwhn34

Výstava „Faszination Japan“ približuje fascináciu, ktorú západný svet prechovával ku krajine vychádzajúceho slnka koncom 19. storočia. V tomto období ovplyvnila estetické vnímanie Európanov móda japonských látok a drevorezieb, čo sa odzrkadlilo aj v tvorbe velikánov ako Degas, Monet, van Gogh či Klimt. Práve dielam týchto velikánov ovplyvnených Japonskom sa venuje táto výstava.

Monet – Veľká retrospektíva

Výstava končí: 6. januára 2019
Kde: Albertina
Ako na ňu trafíte od autobusu Slovak Lines: bit.ly/2zuFrDK

Pri Monetovi ešte chvíľu zostaneme. Už len do začiatku budúceho roka máte možnosť zažiť na jednom mieste najväčšiu výstavu slávneho francúzskeho impresionistu široko ďaleko za posledných 20 rokov. Očarili vás jeho Vodné ľalie? Počkajte, až v slávnej viedenskej Albertine uvidíte aj jeho ďalšie diela.

Bruegel

Výstava končí: 13. januára 2019
Kde: Kunsthistorisches Museum
Ako na ňu trafíte od autobusu Slovak Lines: bit.ly/2AN6trO

Keď sa v 16. storočí Európa radikálne menila spoločensky, politicky aj ekonomicky, neexistoval internet a sociálne siete, ktoré by tieto veľké zmeny zachytili. Našťastie, existoval Bruegel. Jeho maľby zobrazujú život obyčajných ľudí so všetkými nástrahami a ťažkosťami humorným, až drzým spôsobom. Tieto 450-ročné maľby necestujú často, takže treba využiť, že sa za nimi dokážete dostať za hodinku a pol autobusom a nie lietadlom!

Schiele

Výstava končí: 17. februára 2019
Kde: Belvedere
Ako na ňu trafíte od autobusu Slovak Lines: bit.ly/2Tu1Ee5

Nájsť vo Viedni výstavu Egona Schieleho nie je až taká rarita, no pre málo rakúskych umelcov platí, že si ich fascinujúce diela vychutnáte opakovane a objavíte v nich nové vnemy a pocity. A ak ste nebodaj ešte nikdy nezažili drsný vnútorný svet Schieleho krátkeho života pretavený najmä do intenzívnych autoportrétov, zima je tým ideálnym obdobím pre tento zážitok.

Sagmeister a Walshová o kráse

Výstava končí: 31. marca 2019
Kde: MAK - Museum für angewandte Kunst
Ako na ňu trafíte od autobusu Slovak Lines: bit.ly/2QIniO8

Rakúšan Stefan Sagmeister je jeden z najväčších svetových dizajnérov a Američanka Jessica Walsh mladá talentovaná dizajnérka, ktorú si zobral pod svoje krídla a urobil ju partnerkou svojho newyorského štúdia. Témou ich aktuálnej viedenskej výstavy je krása, jej hlbší zmysel, náš vzťah ku nej. Na príkladoch z oblasti grafického a produktového dizajnu, architektúry a mestského plánovania nám ukazujú, že krása nemusí byť iba ornamentálna. Pretavená do funkčného dizajnu objektov má moc zlepšovať kvalitu života.