Prejsť na obsah
3. nov 2023

ZOO Viedeň

Len pár kilometrov od slovenských hraníc sa nachádza jedna z najkrajších zoologických záhrad v Európe, viedenská ZOO Schönbrunn, ktorú ročne navštívi viac ako 2 milióny ľudí. Skvelý tip (nielen) na rodinný výlet! Do Viedne sa dostanete pohodlne aj autobusom, a jedna z liniek MHD vás dovezie priamo k bráne.

Zoologická záhrada vo Viedni sa nachádza uprostred rozľahlého schönbrunnského zámockého parku, ktorého návšteva je sama o sebe zážitkom. ZOO sa rozprestiera na ploche 17 hektárov a je domovom pre viac ako 8500 zvierat. Nájdete tu množstvo zákutí, atrakcií, stánkov s občerstvením, zaujímavých miest a oddychových zón, takže výlet do ZOO Viedeň vám zaberie takmer celý deň. Prečítajte si nášho praktického sprievodcu, ktorý vám vašu najbližšiu návštevu uľahčí.

Tulene
Pandy veľké

Vstupné a otváracia doba

Zoologická záhrada je otvorená 365 dní v roku, a to aj počas všetkých sviatkov. Jediné, na čo si treba dávať pozor, je zmena otváracích hodín podľa jednotlivých mesiacov (mení sa čas záverečnej).

Mesiac Čas
Január 9:00 – 16:30
Február 9:00 – 17:00
Marec 9:00 – 17:30
Apríl – September 9:00 – 18:30
Október 9:00 – 17:30
Október – December 9:00 – 16:30

Celodenná vstupenka pre dospelých stojí 18,50 €, no vo väčšej skupine od 10 osôb platíte 16,50 € za osobu. Deti od 6 do 19 rokov a invalidi majú po predložení dokladu zvýhodnené vstupné 9 €, a 8 € za jednu osobu v skupine od 10 ľudí. Za malé deti do 6 rokov sa za neplatí.

Pokiaľ plánujete ZOO Schönbrunn navštevovať pravidelne, oplatí sa vám kúpiť si celoročnú permanentku, ktorá stojí 49 € pre dospelých a 25 € pre deti a mládež. Zoologická záhrada tiež ponúka zvýhodnené vstupné pre 5 osôb (2 dospelí a 3 deti) za 54 €.

Ak by ste si chceli spraviť zážitkami ešte nabitejší program a užiť si krásne okolie schönbrunnského parku, určite využite kombinované vstupné, pri ktorom môžete ušetriť až 25 % z ceny jednotlivých lístkov. Kompletný cenník si môžete pozrieť na oficiálnej stránke ZOO v slovenčine.

Nosorožce

Vstupenky do ZOO Viedeň si môžete kúpiť priamo pri vstupe do areálu alebo aj dopredu online. Pri nákupe cez internet si nezabudnite vstupenky vytlačiť, pracovníci ZOO ich od vás budú pýtať. Posledný vstup je možný pol hodinu pred koncom návštevných hodín a záverečná sa už viac ako 200 rokov oznamuje cisárskym zvončekom, ktorým sa v minulosti dával na známosť príchod cisára.

Tešte sa na tuleňov, ľadového medveďa či na pandu veľkú!

Jedným z najväčších lákadiel viedenskej ZOO sú bez pochýb pandy veľké. V roku 2016 sa ich chovateľom podarilo rozmnožiť prirodzeným spôsobom a 7. augusta sa tu pande Yang Yang narodili dve mláďatká.

Pandy však zďaleka nie sú jediné, ktoré sa oplatí vidieť. V ZOO totiž žije viac ako 700 zvieracích druhov od hmyzu až po africké slony. Okrem pandy veľkej sa môžete prísť pozrieť na pandy červené, levy, tigre, pelikány, nosorožce, polárne vlky, tučniaky, tulene, exotické ryby a vtáky či dokonca medúzy a ľadové medvede.

Slony
Ľadový medveď

Ako sa do ZOO dostanete?

Autobusy Slovak Lines premávajú na trase Bratislava-Viedeň až 20-krát denne. Dovezieme vás do centra Viedne, odkiaľ sa do Schönbrunnu dostanete niektorou z liniek MHD.

  • Metro linka U4: Stanica Hietzing – lístky si môžete kúpiť priamo na stanici metra alebo dopredu online (pri nákupe online si musíte kúpiť minimálne 5 lístkov)
  • Eletričky 10, 58, 60: lístky sa za príplatok dajú kúpiť aj u vodiča
  • Autobus: 10A, 51A, 56A, 56B, 58A .

Vo Viedni si môžete kúpiť viacero typov lístkov na MHD. Bohate vám však postačí vedieť, že jedna jazda s ľubovoľnými prestupmi stojí 2,20 € (mladí do 15 rokov platia polovičnú cenu), 24 hodinový lístok kúpite za 7,60 € a deti do 6 rokov cestujú zadarmo.

Atrakcie v ZOO Viedeň

V schönbrunnskej zoologickej záhrade sa nebudú nudiť deti, dospelí a ani starší ľudia. Zaujímavými atrakciami sú napríklad tematické pavilóny ako “Regenwaldhaus”, kde môžete zažiť pravú atmosféru dažďového pralesa, “Wüstenhaus” so zvieratami a rastlinami z púštnych oblastí či “Polarium” s polárnymi tučniakmi a tuleňmi.

Uprostred ZOO sa nachádza aj historický cisársky pavilón z 18. storočia, kde priamo z terasy môžete pozorovať zvieratá vo výbehoch. Nájdete tu aj tematické reštaurácie, napr. Tirolskú záhradu, kde si v tieni stromov môžete vychutnať špeciality tirolskej kuchyne.

Pre návštevníkov ZOO býva veľkým zážitkom aj komentované kŕmenie zvierat, ktoré často predstavuje jedinú možnosť, keď môžete dané zvieratko vidieť. Zoologická záhrada má pevný časový harmonogram kŕmenia, ktorý si môžete dopredu pozrieť online a pripraviť si plán, čo všetko by ste chceli vidieť. Leták s časmi komentovaných kŕmení vám poskytnú aj v pokladni pri vstupe.

Bežne nie je možné dotýkať sa zvierat, no bližší kontakt si môžete vychutnať v kontaktnej ZOO.

Od 10:00 do 18:00 v ZOO premáva žltý panoramatický vláčik, ktorý vás za 2 € pre dospelého a 1 € pre dieťa odvezie od pavilónu cisára až k Tirolskému dvoru.

Žirafy
Panda červená

História zoologickej záhrady

Zoologická záhrada vo Viedni je najstaršou na svete. V roku 1752 ju založil cisár František I. Lotrinský, manžel Márie Terézie, ktorý si svoju zbierku vzácnych zvierat priviedol po ženbe do Viedne. ZOO bola spočiatku prístupná len pre cisársku rodinu, no po 26 rokoch od otvorenia ju sprístupnili verejnosti.

Úzku zbierku zvierat v ZOO rozšíril po smrti Františka I. jeho syn Jozef II. Priviedol najmä rôzne mäsožravce, ktorým sa František vyhýbal kvôli ich zápachu.

Zaujímavosťou viedenskej ZOO je napríklad to, že sa tu v roku 1906 narodil prvý slon v zajatí v rámci Európy a že v roku 2013 sa chovateľom podarilo slona rozmnožiť umelo pomocou zmrazených spermií. V roku 1828 sa tu po prvýkrát objavila žirafa, ktorá, prekvapivo, viedenčanov inšpirovala napríklad v móde účesov.

Plán ZOO Viedeň si môžete pozrieť na oficiálnej stránke v angličtine.