Vo Viedni auto nepotrebujete. Mesto má totiž prepracovaný systém MHD, ktorý vás dostane vždy tam, kam potrebujete. Pomôžeme vám zorientovať sa v spôsoboch dopravy, cestovných lístkov a obmedzení ešte predtým, ako sa vyberiete objavovať krásy Viedne.

Ak sa chystáte do Viedne, auto nechajte pokojne doma. Z Bratislavy vás pohodlnými autobusmi odvezieme priamo do centraa vo Viedni sa všade dostanete metrom, trolejbusmi, autobusmi a električkami, a dokonca aj bicyklom, ak využijete služby mestskej požičovne.

Aby ste toho vo Viedni stihli čo najviac, zakúpte si výhodný Wien ticket od Slovak Lines. S jedným lístkom tak môžete cestovať z Bratislavy do Viedne a naspäť, a navyše aj celý deň viedenskou MHD. Ušetríte, nemusíte riešiť nákup lístka na MHD vo Viedni a v pokoji si užijete svoju návštevu rakúskej metropoly. Viac informácií o Wien ticket nájdete TU.

Koľko stojí lístok na MHD a kde ho kúpite?

Wien ticket na kombinovanú dopravu stojí 10,80 €, v tejto cene máte cestu autobusom z Bratislavy do Viedne a celodenné cestovanie viedenskou MHD (pri obojsmernom lístku pre cestu medzi Bratislavou a Viedňou zaplatíte 14,80 €). Wien ticket kúpite online na našej stránke.

MHD vo Viedni premáva v rámci jednej tarifnej zóny (100), ktorá siaha po všetky okraje mesta a v ktorej platí jednotný cenník. Viedenský dopravný podnik Wiener Linien ponúka niekoľko možností, ako sa k cestovným lístkom dostať a aký typ si vybrať.

Jednorazový lístok stojí 2,20 € (detský lístok o polovicu menej) a kúpite ho v novinových stánkoch, v automatoch a v prípade autobusu a električky s príplatkom aj u šoféra (vtedy vás bude stáť lístok 2,30 €). Takýto lístok nemá časové obmedzenie a platí počas celej jednej trasy aj s prestupmi. Pozor, ak by ste sa chceli v istom bode vrátiť, lístok už neplatí.

Pre turistov je najvýhodnejšie kúpiť si celodenný lístok - napr. shopping ticket, ktorý platí od 8:00 do 8:00 počas pracovných dní, alebo klasický 24-hodinový lístok. Ak plánujete zdržať sa vo Viedni dlhšie, oplatí sa vám kúpiť 48 či 72-hodinový lístok, týždňový lístok alebo viedenskú kartu Wienna Card, s ktorou cestujete 24, 48 alebo 72 hodín neobmedzene, máte zľavu v múzeách, galériách a vybraných reštauráciách či obchodoch, a jedno dieťa do 15 rokov s vami môže cestovať zadarmo.

Ak budete vo Viedni dlhšie a viete, že nebudete využívať MHD každý deň, kúpte si osemdňový lístok, ktorý môžete využiť vo vami vybraných ôsmich dňoch (nemusia nasledovať po sebe).

V MHD vo Viedni cestujú zadarmo deti, ktoré ešte nechodia do školy, alebo prváci, ktorí ešte neoslávili siedme narodeniny. Cez víkendy a štátne sviatky cestujú zadarmo aj deti do 15 rokov. Všetky lístky si môžete kúpiť online a mobilom, a zvýhodnené cestovné autobus + lístok na MHD vo Viedni ponúkame aj my.

Naplánujte si trasu

Ešte predtým, ako sa do Viedne vyberte, naplánujte si trasu pamiatky, ktoré chcete vidieť. Vytvorte si praktický zoznam všetkých názvov zastávok MHD, ktoré vás k nim dovedú. Keďže je sieť MHD vo Viedni poriadne hustá, oplatí sa mať poruke vybrané názvy zastávok, ak by ste sa náhodou stratili a aby ste sa vedeli jednoduchšie orientovať pri čítaní informačných tabúľ. Trasu si tiež viete dopredu premyslieť pomocou online plánovača.

Vstup len s platným lístkom

Rovnako ako na Slovensku, aj vo Viedni platí základné pravidlo - vstup len s platným cestovným lístkom (platí to aj pri SMS lístkoch). Označiť si ich môžete v modrých označovačoch pri vstupe do metra alebo pri dverách autobusu či električky. Pokiaľ si kupujete lístok u šoféra, ten platí od nákupu a nemusíte si ho označovať. Ak by vás vo viedenskej MHD chytili revízori bez lístka, nevyhli by ste sa pokute 103 €. Lístok musíte kúpiť aj psovi s výnimkou malých psíkoch prevážaných v prepravkách alebo vodiacich psov.

Metro vo Viedni

Vo Viedni premáva 5 liniek metra označených ako U1 až U4 a U6. Linky U1 až U4 sú moderné podzemné vlaky, linkou U6 sa odveziete vo vynovených električkových vozňoch po historických viedenských viaduktoch. 50 % súprav metra je klimatizovaných.

Intervaly metra sú väčšinou veľmi krátke, 2 - 8 minútové, a vo všetkých súpravách si môžete zadarmo odviezť váš bicykel (okrem pracovných dní medzi 15:00 - 18:30, keď je najväčšia špička).

Električky a autobusy

Okrem metra tu premáva 29 liniek električiek a 127 liniek autobusov a trolejbusov. Intervaly odchodov sú každých 6 - 10 minút a až 90 % autobusov je klimatizovaných, takisto aj tretina električiek. Vozový park Wiener Linien je však neustále obnovovaný, preto v dobe, keď čítate tento článok, môže byť toto číslo oveľa vyššie.