Prejsť na obsah
  • /
  • Blog /
  • MHD vo Viedni: Metro, autobusy, električky, ceny lístkov a iné praktické informácie
10. okt 2023

MHD vo Viedni: Metro, autobusy, električky, ceny lístkov a iné praktické informácie

(11. 9. 2019) Vo Viedni auto nepotrebujete. Mesto má totiž prepracovaný systém MHD, ktorý vás dostane vždy tam, kam potrebujete. Pomôžeme vám zorientovať sa v spôsoboch dopravy, cestovných lístkoch a obmedzeniach ešte skôr, ako sa vyberiete objavovať krásy Viedne.

Ak sa chystáte do Viedne, auto nechajte pokojne doma. Z Bratislavy vás pohodlnými autobusmi odvezieme priamo do centra a vo Viedni sa všade dostanete metrom, trolejbusmi, autobusmi a električkami, a dokonca aj bicyklom, ak využijete služby mestskej požičovne.

Aby ste toho vo Viedni stihli čo najviac, zakúpte si výhodný Wien Ticket. S jedným lístkom môžete cestovať celý deň viedenskou MHD. Ušetríte, nemusíte riešiť nákup lístka na MHD vo Viedni a v pokoji si užijete svoju návštevu rakúskej metropoly.

Vyhľadajte si spoj Slovak Lines z Bratislavy do Viedne, alebo si rovno stiahnite praktickú mobilnú aplikáciu. Jazdíme pohodlnými a ekologickými autobusmi každú hodinu.

Koľko stojí lístok na MHD a kde ho kúpite?

Wien Ticket, ktorý platí na viedenskú MHD počas celého zvyšku dňa, stojí 5,80 €. Lístok pre deti od 6 do 16 rokov stojí 2,90 €.

MHD vo Viedni premáva v rámci jednej tarifnej zóny (100), ktorá siaha po všetky okraje mesta a v ktorej platí jednotný cenník. Viedenský dopravný podnik Wiener Linien ponúka niekoľko možností, ako sa k cestovným lístkom dostať a aký typ si vybrať.

Jednorazový lístok stojí 2,40 € (detský lístok o polovicu menej, pre dôchodcov 1,50 € ). Kúpite ho v novinových stánkoch, v automatoch a v prípade autobusu a električky s príplatkom aj u šoféra (vtedy vás lístok bude stáť 2,60 €). Takýto lístok nemá časové obmedzenie a platí počas celej jednej trasy aj s prestupmi. Pozor, ak by ste sa chceli v istom bode vrátiť, lístok už neplatí.

Pre turistov je najvýhodnejšie kúpiť si 24-hodinový lístok za 8€. Ak sa plánujete zdržať vo Viedni dlhšie, oplatí sa vám kúpiť 48-hodinový lístok za 14,10€, či 72-hodinový lístok za 17,10 €, ktorý je možný posunúť ďalšej osobe v prípade, ak je zakúpený na Infocentre metra, no nie online.

Chystáte sa do Viedne na týždeň či dlhšie obdobie? Týždenný lístok, platný od pondelka do ďalšieho pondelka do 9:00, stojí 17,10€. S viedenskou kartou Vienna City Card môžete cestovať 24, 48 alebo 72 hodín neobmedzene, od času označenia na označovači. Dieťa do 15 rokov cestuje s vami zadarmo. Získate navyše zľavu na múzeá, galérie, reštaurácie či turistické atrakcie ako je Hop-on-Hop-off autobus. Kartu získate online alebo alebo na turistických informáciách od 17-29€.

Viedenské metro

Ak budete vo Viedni dlhšie a viete, že nebudete využívať MHD každý deň, kúpte si osemdňový lístok, ktorý môžete využiť vo vami vybraných ôsmich dňoch (nemusia nasledovať po sebe). Cena lístku je 40,80€ a prepožičať ho môžete ďalším 7 ľuďom.

V MHD vo Viedni cestujú zadarmo deti, ktoré ešte nechodia do školy, alebo prváci, ktorí ešte neoslávili siedme narodeniny. Cez víkendy a štátne sviatky cestujú zadarmo aj deti do 15 rokov. Všetky lístky si môžete kúpiť online alebo mobilom.

Prehľadný cenník lístkov v MHD vo Viedni nájdete tu.

Naplánujte si trasu

Ešte predtým, ako sa do Viedne vyberte, naplánujte si trasu po pamiatkach, ktoré chcete vidieť. Vytvorte si praktický zoznam všetkých názvov zastávok MHD, ktoré vás k nim dovedú. Keďže je sieť MHD vo Viedni poriadne hustá, oplatí sa mať poruke vybrané názvy zastávok, ak by ste sa náhodou stratili a aby ste sa vedeli jednoduchšie orientovať pri čítaní informačných tabúľ. Mapu metra vo Viedni nájdete tu.

Vďaka roamingu Európskej únie si dnes viete pohyb po meste jednoducho plánovať pomocou aplikácii ako Google Maps.

Stanica viedenského metra

Vstup len s platným lístkom

Rovnako ako na Slovensku, aj vo Viedni platí základné pravidlo – vstup len s platným cestovným lístkom (platí to aj pri SMS lístkoch). Označiť si ich môžete v modrých označovačoch pri vstupe do metra alebo pri dverách autobusu či električky. Pokiaľ si kupujete lístok u šoféra, ten platí od nákupu a nemusíte si ho označovať. Ak by vás vo viedenskej MHD chytili revízori bez lístka, nevyhli by ste sa pokute. Lístok musíte kúpiť aj psovi s výnimkou malých psíkoch prevážaných v prepravkách alebo vodiacich psov.

Metro vo Viedni

Vo Viedni premáva 5 liniek metra označených jednoducho U1 až U4 a U6. Linky U1 až U4 sú moderné podzemné vlaky, častokrát aj klimatizované. Turisti najčastejšie využívajú linky U1 a U2, ktoré vedú cez všetky dôležité kultúrne a historické pamiatky ako Rathaus, Steffansdom či Museumsquartier.

Intervaly metra sú väčšinou veľmi krátke, 2 – 8 minútové, a vo všetkých súpravách si môžete zadarmo odviezť váš bicykel (okrem pracovných dní medzi 15:00 – 18:30, keď je najväčšia špička). Mapu metra vo Viedni nájdete tu.

Označenie viedenského metra

Električky a autobusy

Okrem metra sa jednoducho prepravíte električkami, autobusmi či trolejbusmi. Intervaly odchodov sú každých 6 – 10 minút a až 90 % autobusov je klimatizovaných, takisto aj tretina električiek. Vozový park Wiener Linien je však neustále obnovovaný, preto v dobe, keď čítate tento článok, môže byť toto číslo oveľa vyššie.

Poďte do Viedne s nami

Odvezieme vás pohodlnými a ekologickými autobusmi z Bratislavy 5-krát denne. Kúpte si lístok pohodlne za pár sekúnd cez web alebo appku Slovak Lines. Lístok si nemusíte tlačiť, stačí sa ním pri nástupe preukázať na displeji vášho mobilného zariadenia.