Prejsť na obsah
  • /
  • Blog /
  • Práter vo Viedni
3. nov 2023

Práter vo Viedni

Viedenský zábavný park Práter má za sebou bohatú históriu a patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám rakúskeho hlavného mesta.

Z Bratislavy do centra Viedne vás pohodlne odvezieme autobusom každú hodinu počas dňa. Lístok si kúpite najvýhodnejšie cez mobilnú aplikáciu Slovak Lines. Ak si ho budete kupovať cez náš web, ponúkame vám možnosť zakúpiť si k nemu aj celodnenný lístok VOR na viedenskú MHD, ktorou sa ľahko dostanete až k bránam Prátra.

Po príchode do Viedne sa z hlavnej stanice Hauptbahnhof k zábavnému parku dostanete linkou metra U1 a U2 alebo rýchlodráhou S1 (linky U1 a S1 idú na zastávku Praterstern a linka U2 stojí na Messe-Prater).

Jedna jazda MHD vo Viedni stojí 2,20 € (deti do 15 rokov cestujú za polovičnú cenu), no ak by ste si okrem Prátra chceli pozrieť aj iné pamiatky či atrakcie, oplatí sa vám kúpiť si 24-hodinový lístok, za ktorý zaplatíte 5,80 €.

Najslávnejšie ruské koleso
Viedenský Práter

Bezplatný vstup do parku

Za vstup do areálu zábavného parku neplatíte nič. Po prechode cez bránu však budete mať na výber viac ako 250 atrakcií, za ktoré jednotlivo zaplatíte od 1,50 až po 10 € za jazdu. Kúpiť si môžete aj špeciálnu Pratercard, na ktorú si môžete poslať peniaze a bezkontaktne ňou platiť za atrakcie, v stánkoch alebo v reštauráciách. Kedykoľvek si stav kreditu na karte môžete skontrolovať online.

Najslávnejší Wiener Riesenrad

65-metrové ruské koleso, slávny Riesenrad, je dominantou celého parku a poskytuje možnosť užiť si nádherný výhľad na Viedeň. Postavili ho v roku 1897 na oslavu zlatého výročia cisára Františka Jozefa I. a spája sa s ním niekoľko zaujímavých historiek. Jedna z nich hovorí o Madam Solange d´Atalide. Táto známa cirkusantka v roku 1914 pre potreby natáčania filmu predviedla číslo, počas ktorého sedela na koni stojacom na streche jednej z kabín pohybujúceho sa kolotoča.

Riesenrad počas II. svetovej vojny zhorel, no už o rok neskôr bol znovupostavený. Dnes si v jednej z jeho 15 kabín môžete užiť romantickú večeru pri sviečkach alebo sa aj zosobášiť. Cena bežnej vstupenky je pre dospelého 10 € a pre deti do 14 rokov 4,50 €.

70 km/h na horskej dráhe Megablitz

Ak máte radi adrenalín a rýchlosť, horská dráha Megablitz poteší vaše dobrodružné srdce. Je to jeden z najrýchlejších kolotočov v Prátri, ktorý dosahuje rýchlosť 70 km/h, hneď na začiatku vás vyvezie do výšky v 61 stupňovom uhle a posadí vás do kresla silou 4,8 gravitácie. Cena vstupenky je 4,50 €.

65 metrov vysoký Riesenrad
Najvyšší reťazový kolotoč na svete

Najvyšší reťazový kolotoč na svete

Ak si chcete užiť výhľad na zábavný park a zároveň by ste chceli zažiť kus adrenalínu, nevynechajte Praterturm – 115 metrov vysoký a zároveň najvyšší reťazový kolotoč na svete. Vstupné stojí 6 €.

Strašidelné domy

Láka vás iný druh adrenalínu? Nechajte sa zavrieť v jednom zo strašidelných domov, ktorých v Prátri nájdete niekoľko. Navštívte napríklad Hotel Psycho so zombíkmi či klasický strašidelný dom. Previezť sa môžete aj na desivom vlaku či na “dráhe do pekla”.

Práter pre najmenších

Návštevu Prátra si naplno užijú aj deti. Nájdete tu množstvo detských atrakcií ako autodrom, detský vláčik a motodráha, skákacia veža, menší retiazkový kolotoč, minigolf, svet Šmolkov a mnohé iné.

Nie je to len o kolotočoch

Vo viedenskom zábavnom parku za zaručene zabavíte, aj ak nepatríte k nadšencom kolotočov či adrenalínu. Môžete tu navštíviť napríklad Múzeum voskových figurín Madame Tussauds, Planetárium, golfový klub alebo aj letné kúpalisko. Samozrejmosťou je niekoľko reštaurácií s tradičnými rakúskymi špecialitami, langošmi a rôznymi druhmi piva.

Zábavný park s bohatou históriou

História Prátra síce siaha až do roku 1766, no zábavný charakter sa tomuto miestu začal pripisovať až v roku 1895. Areál parku v minulosti slúžil ako lovecký revír pre aristokraciu, až kým ho cisár Jozef II. venoval verejnosti ako park oddychu a povolil v ňom zriadiť stánky s občerstvením a reštaurácie. Na konci 19. storočia bol Práter miestom tajných stretnutí milencov, usporadúvali sa tu vystúpenia orchestrov a pre deti sa tu hrávali bábkové divadlá.