Na viedenské vianočné trhy s jedným lístkom

Zažite vianočné trhy vo Viedni

Atmosféra vianočných trhov vo Viedni je známa po celom svete. Vôňa pečených gaštanov sa mieša s arómou vianočného punču a všakovakých špecialít, ktoré návštevníkov lákajú zo všetkých strán. K tomu si pridajte čarovné svetielka žiariace zo stánkov aj z konárov stromov a získate dokonalú predstavu. Zaraďte vianočnú Viedeň do svojich cestovateľských plánov aj vy a nechajte sa pohodlne odviezť autobusom Slovak Lines priamo do centra Viedne už od 1€.

Kúpte si online lístok do centra Viedne + MHD vo Viedni

Kúpiť lístok

S obdobím od druhej polovice novembra do konca decembra sa bytostne spájajú vianočné trhy. Viedeň je v tomto období cieľovou destináciou nielen pre mnohých turistov, ale aj Rakúšanov, ktorí v hlavnom meste nežijú. Na niekoľkých lokalitách tu totiž nájdete menšie či väčšie trhovnícke mestečká s vlastným programom a jedinečnou atmosférou. Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu vianočnými trhmi vo Viedni. Čo by ste si nemali nechať ujsť a na čo sa máte pripraviť?

Každý trh je jedinečný

Počas vianočného obdobia nájdete vo Viedni približne 12 trhovísk, rozmiestnených po celom meste na námestiach či v blízkosti významných turistických pamiatok. Najväčšie a najznámejšie vianočné trhy vo Viedni sú pred mestskou radnicou (Rathausplatz). Vo viac ako 150 stánkoch si tu môžete nakúpiť suveníry, čokoládové pochúťky v nevšedných tvaroch, drevené hračky, vianočné ozdoby, prírodnú kozmetiku a, samozrejme, vychýrený punč či tradičné rakúske špeciality. Stromy v blízkosti Radničného parku sú ozdobené tisíckami svetiel, deti sa zabavia na kolotoči v detskom svete a na dvoch veľkých ľadových plochách môžete oprášiť svoje korčuliarske zručnosti.

Obľúbený je tiež trh v Prátri na Riesenradplatz, kde si okrem stánkov s horúcim punčom môžete vychutnať aj živé hudobné vystúpenia v prekrásnej atmosfére Prátra pod slávnym veľkým ruským kolesom.

Staroviedenský trh na námesti Freyung mnohí ľudia považujú za najkrajší. Tradícia usporadúvania vianočných trhov sa začala už v roku 1772 a na svoje si tu prídu najmä milovníci tradičných remesiel, pretože sa tu sústreďuje množstvo umelcov vyrábajúcich drevené betlehemy, sklenené ozdoby či keramiku. V poobedňajších hodinách tu znie slávnostná adventná hudba a podľa organizátorov sa môžete tešiť aj na bar so šampanským.

Vianočné trhy pri cisárskom zámku Schönbrunn patria k najromantickejším. Každoročne sa tu koná bohatý program pre deti a remeselníci tu ponúkajú špeciálne “schönbrunnské” limitované edície svojich výrobkov. Umelecký trh na Karlovom námestí je zas špecifický v tom, že celá gastro ponuka má certifikát BIO.

Vianočné trhy vo Viedni radšej bez auta


Aj keď Viedeň štandardne patrí medzi najnavštevovanejšie európske mestá počas celého roka, na Vianoce sa pripravte na extra dávku turistov. Z tohto dôvodu môže byť náročnejšie nájsť parkovacie miesto, pošťastiť sa vám môže najmä na odstavných parkoviskách mimo centra mesta.

Na Viedenské vianočné trhy sa môžete dostať pohodlne aj autobusom jednou z našich 20 liniek Bratislava - Viedeň a späť, a to už od 1 €. Ponúkame tiež výhodný Wien ticket, s ktorým môžete navyše cestovať celý deň viedenskou MHD. Pri nákupe cestovného lístka do Viedne cez button nižšie si budete môcť zvoliť špeciálny lístok Wiener ticket (označený ako Dospelý + VOR Viedeň alebo Mládež či Senior + VOR Viedeň). S ním budete môcť cestovať 24 hodín na všetkých linkách MHD, a nebudete musieť po príchode do Viedne hľadať automaty alebo stánky, kde si lístok na MHD kúpite. S naším Wiener ticket ušetríte čas aj peniaze.

Kúpte si online lístok do centra Viedne + MHD vo Viedni

Kúpiť lístok

Dobré rady nad zlato

Väčšina viedenských vianočných trhov sa začína na začiatku druhej polovice novembra a takmer všetky sa končia na sv. Štefana 26. decembra (jedine vianočné trhy v Prátri trvajú až do 7. januára). Stánky sú otvorené približne do 21:00 a do priestorov trhov je zakázané chodiť so zvieratami alebo s bicyklami.

Peknou tradíciou vianočných trhov vo Viedni sú vratné keramické hrnčeky, do ktorých vám nalejú teplé nápoje vo všetkých stánkoch. Záloha za takýto hrnček je 3 € a je na vás, či ho pri odchode vrátite a dostanete zaň plnú cenu alebo si ho odnesiete domov ako suvenír. Pripravte sa na o kus vyššie ceny za nápoje, jedlo či darčeky, než na aké ste zvyknutí na Slovensku. Tento fakt by vás však od návštevy viedenských vianočných trhov nemal odradiť - služby, bohatý program a čarovná atmosféra za to stoja.

Ak pri objednávaní vareného vína alebo sladkých špecialít začujete slovenčinu, nebude to nič výnimočné. Vďaka tomu, že je Viedeň len na skok od hraníc, každoročne sem pricestuje množstvo Slovákov.